Příchovičtí řezbáři
Ve své brožurce „Nahlédnutí do historie Příchovic“ zmiňuje autorka paní Božena Erbenová dva příchovické řezbáře. Jedním byl pan Richard Skála, který vyřezával loutky - s těmi hrál jeho bratr pan Václav Skála pro děti v Příchovicích u Stočků každou neděli divadlo. O tomto řezbáři je známo, že vyřezával loutky i pro profesora Skupu. Jedna loutka v souboru Spejbla a Hurvínka dostala název po svém tvůrci „Skalačka“. Dalším řezbářským mistrem, který žil v Příchovicích v letech 1933-1945, a proslavil naši obec byl pan Jan Jankovec (Příchovice č.p.138). Vyrobil přesný model pily „jednušky“ a českého mlýna, tato díla byla vystavena v roce 1938 v Plzni na VI.Dělnicko-živnostenské výstavě. Oba tyto modely byly darovány paní Jankovcovou Společnosti pro národopis a ochranu památek v Plzni.
Ani nyní není naše obec ochuzena o řezbářské práce. Estetickým citem, vnímavostí k přírodě a zručností je nadmíru obdařena paní Jiřina Andrlíková (Příchovice č.p.166). Pod rukama paní Jiřiny Andrlíkové vzniklo mnoho krásných řezbářských skvostů – dřevěné reliéfy zobrazující výjevy z Kytice, nádherně řezbářsky ztvárněná báseň Dědova mísa a mnoho dalších. Nejkrásnější a nejznámější je však její vyřezávaný český betlém. Znají jej nejen obyvatelé naší obce, ale lidé z širokého okolí. V roce 2011 vyřezala několik figur i pro naši obec – do interiéru kaple Sv. Jana Nepomuckého. Proto po dobu adventu můžete po Příchovicích potkávat skupinky lidí, kteří obdivují její práci jak v kapli, tak doma na její zahradě. Paní Jiřina Andrlíková však není jen zručnou řezbářkou, ale i amatérskou malířkou. Na přání bývalého starosty pana Jiřího Štycha vymalovala chodby v budově Obecního úřadu obrazy s příchovickými motivy. Tento originální nápad a jeho nádherné zpracování chodí do budovy Obecního úřadu obdivovat stovky návštěvníků.
Všichni tři umělci, ač profesí úplně v jiném oboru dokazují, že práce dělaná s láskou a pro radost je dílo prosté, zemité a lidské.